Tere blogi,
Pole ammu kirjutanud. Mõtlesin, et teen mõne postituse eesti keeles. Inglismaal elades oli mul eestlasest sõbranna, kellega sai pm iga päev rääkida, helistasime, käisime külas või väljas kohvitamas. Austraalias pole mul sellist võimalust (pole head sõbrannat/tuttavat 😢) ja ma lausa igatsen eesti keeles rohkem kirjutada/rääkida. Anyways, tahtsin jutustada natuke Saskiast ja tema toitumisest, mis on päris palju muutunud sellest ajast, kui Austraaliasse kolisime.
Saskia on hetkel toidu suhtes veidike tujukas ja valiv. See sama toit, mis ma talle paar päeva tagasi tegin, seda ta ei pruugi jälle süüa. Samas täiesti arusaadav! Endal on ka vahel mingid eriti imelikud isud ja tujud. Ja eks ta saab nüüd rohkem aru ka maitsetest. Kui ma proovin näiteks mõne juurika toidu sisse ära peita, siis ta leiab selle kohe üles ja küsib ''mis see siin on''! Sellist rasket liha (veise või sealiha) talle ka ei meeldi süüa, aga kala tahab küll. Hea on see, et (enamus) puuviljad/marjad talle väga meeldivad.
Kõige kergemalt läheb meil hommikusöögiga- kaerahelbepuder on tema lemmik. Seda võikski kogu aeg ainult süüa. Aga mitte magusat, ikka soolast. Ja piima peab kasutama (mitte vett!) ning peale törts võid ka. Üks päev nädalavahetusel (kui Tristan viitsib kokata) saab ka hommikusöögiks pannkooke meega või kui on kiire, siis hommikuhelbeid piima või jogurtiga.
Lõunasööki on samuti suhteliselt kerge talle teha. Leiba ja saia sööb heameelega. Peale läheb või, toorjuust või Vegemite (Austraalia famous - suhteliselt soolane pärmiekstrakti määre, mis on hea B-vitamiini allikas!) ja kui tuju tuleb, siis juust ja vahel harva singiviil. Munaputru võib ka talle teha ja 99,9%-ne tõenäosus on, et see süüakse ilusti ära.
Õhtusöögiga on nii ja naa. Oleneb, mida ma talle valmistan. Igasugune makaron ja pasta läheb hästi peale, aga kui on kartul või riis, siis tavaliselt mitte. Vahel lükkab taldriku eest ära, vahel songib niisama ja kui tekib uudishimu, siis proovib paar lusikatäit. Viimasel ajal olen harjutanud teda erinevate sisse-segatavate tomatipasta kastmetega, kus on sees erinevad juur- ja köögiviljad (baklažaan, paprika jne) või siis seda kõige tavalisemat kastet- tomat, küüslauk, sibul. Paar kuud tagasi, kui ta nägi suuremat tomati tükki toidu sees, siis keeldus üldse söömast. Nii et me oleme ikka päris suured edusammud teinud! Ja need kastmed on nii head, neid on mitu erinevat sorti. See on Austraalia oma bränd (nagu enamus siin poeletil olevad toiduained), nii et neid mujalt osta ei saa. Aga kindlasti on sarnaseid tooteid, huvi pärast lisan siia ka paar pilti meie lemmikutest.
Liha poolest olen katsetanud kõige rohkem veise- ja kanahakklihaga, sest nagu ma eespool mainisin, liha pole just Saskia lemmik toiduaine. Peab olema suhteliselt loominguline, kuidas talle liha serveerida. Eriti meeldib talle spagetid bolognesega (sest spagette saab kahvli otsa keerata) ja teine lemmik on kanahakkliha tacod ja wrapid (sest neid saab ise teha ja rulli keerata - miss independent). Beekonit panen ka vahel toidu sisse ja enamuse ajast ta ikka sööb.
Ma ei ole praegu eriti mures, et talle juurviljad või köögiviljad ei meeldi - väikesed pididki ju valivad olema söögi suhtes. Aasta ja pooleseni sõi ta kõike, küll oli kerge siis temaga. Mõnikord ta võtab minu taldrikult kurgi-tomati võileiba. Hammustab kurgist pisikese tüki, hoiab kaks sekundi suus, sülitab selle siis välja ja ütleb yucky. 😐 No vähemalt ta proovib!
Siin on siis üks päev Saskia toidupäevikust. Valisin kolmapäeva, mitte midagi erilist selle päevaga ei ole seotud. Kõik söömise kellaajad on iga päev samad (pluss/miinus 15min).
KOLMAPÄEV 05/08/2020
Hommikusöök kell 8:00 🕗
Kaerahelbepuder võiga (kasutan ainult piima)
Banaan
Kõrvale joogiks vesi
Lõunasöök kell 12:00 🕛
Kaks röstsaia - üks viil või ja juustuga, teine viil või ja Vegemite’ga
Vanilje jogurt
Vaarikad
Kõrvale joogiks vesi
Pärastlõuna snäkk 14:30 🕝
Juurviljakrõpsud Jumpy's
Õhtusöök kell 16:30 🕓
Makaronid beekooni tükkidega
Sisse segatud Leggo's tomatipasta kaste
Kõrvale joogiks vesi
Kui päeva lõpuks on söömisega ilusti läinud, siis saab ka midagi head. Mõnikord on selleks komm või tükk sokolaadi, mõnikord koduküpsetatud muffin või küpsis, mõnikord lihtsalt puuvili või jogurt.
Proovime sellist vahepealset näksimist vältida, aga muidugi vahel tuleb ette olukordi (väljas olles, mänguplatsilt tulles), kui emme kotist midagi head leiab või järsku tuleb juustuisu.
Ma siin üks päev mõtlesin, et Saskia võiks ikka rohkem erinevaid toite süüa, aga siis ma jälle tõdesin, et ta ju sööb ikka päris hästi. Nii lihtne on vaadata kõiki neid teisi vanemaid, kelle kahe/kolme aastased lapsed toorest porgandit närivad ja siis võrrelda enda lapsega ja ohata, et miks minu oma ei taha. Ma olen päris mitme emaga toitumise teemal vestelnud ja söömine tundubki see kõige suurem murekivi olevat. Aga lapsed kasvavad ja isegi väiksemagi ajaga võib toimuda kannapööre. Vaatame poole aasta pärast uuesti, kuidas meil toiduga siis suhted on. Võib olla närime ka porgandit ja krõmpsutame julgelt kurki. 😝 Ja kui ei, siis pole ka midagi hullu juhtunud!
Ma kirjutasin seda postitust kaks päeva ja üllatus, üllatus, täna, 6. august 2020, Saskia sööb kurki! Tegin video ka. Ma olen nii uhke tema üle 😍
Comments
Post a Comment